top of page
Vovka-Ashkenazy.jpg

Vovka Ashkenazy, pianista rosyjski i islandzki, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat pod kierunkiem Rögnvaldur Sigurjónsson w Reykjavík, gdzie jego rodzina mieszkała w tym czasie. Dziesięć lat później wyjechał do Anglii by studiować u Sulamita Aronovsky w Royal Northern College of Music w Manchesterze.Studiował również pod kierunkiem Leona Fleishera i Petera Frankla.

 

Vovka Ashkenazy zadebiutował w Londynie w Barbican Centre w 1983 razem z London Symphony Orchestra pod batutą Richarda Hickoxa, wykonując pierwszy koncert Piotra Czajkowskiego. Od tego czasu występował w całej Europie, Australii, Nowej Zelandii, Japoni i w obu Amerykach.Występował w prestiżowych festiwalach jak Marlboro Festival w Vermont, Edinburgh i Spoleto. Występował niemal z wszystkimi orkiestrami w Wielkiej Brytanii, jak i Los Angeles Philharmonic, the Australian Chamber, the Berlin Symphony, the Berne Symphony i the Zürich Tonhalle.Współpracował z takimi dyrygentami jak jego ojciec Vladimir Ashkenazy, Semyon Bychkov, Martin Fischer-Dieskau i Stanislaw Skrowaczewski, w takich centrach jak Hollywood Bowl, the Sydney Opera House, the Berlin Philharmonic i the Royal Festival Hall w Londynie.

 

Vovka Ashkenazy jest aktywny jako kameralista. Nagrał razem ze swoim bratem, Dimitri Ashkenazy CD z włoską muzyką na klarnet i fortepian. Odbył z nim również tournee w Japonii w 1997, 2000 i 2002 roku. Występował i nagrywał razem z jego ojcem Vladimirem Askhenazy dla Decca: Sonatę Bartoka na 2 fortepiany i perkusję, Rachmaninowa Suitę na 2 fortepiany, Schumanna Andante i Wariacje na 2 fortepiany, 2 wiolonczele i waltornię, w 2009 roku muzykę francuską na dwa fortepiany, w 2011 transkrypcje Vovki Askhenazy na fortepiany: BorodinaTańców Połowieckich i Modesta Mussorgskiego Nocy na łysej górze. W2013 roku nagrał muzykę Howarda Blake na dwa fortepiany. Występowali razem w takich krajach jak Cypr, Włochy, Hiszpania, Szwajcaria, Turcja, Daleki Wschód i Japonia. Vovka Ashkenazy współpracował z Reykjavík Wind Quintet, z którym wydał dwie płyty dla wytwórni Chandos i Cryston (Japonia).

 

Ważnym elementem w życiu Vovki Ashkenazy jest pedagogika. Jest często zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich w Europie, USA, Chinach, Korei i w Wielkiej Brytanii. W latach 1998-2007 był profesorem w Conservatoire Gabriel Fauré in Angoulême, France, from 1998 until 2007. Jest profesorem w International Piano Academy w Imola i Conservatory of Italian Switzerland (CSI) w Lugano.

 

Vovka Ashkenazy działa również charytatywnie, wykonując koncerty na rzecz takich organizacji jak: Action for Children and Cystic Fibrosis Trust w Wielkiej Brytanii, Telethon w Szwajcarii oraz Bridges Peace Foundation w Kambodży i na Filipinach.

 

W 2010 roku został honorowym doradcą artystycznym w Guangzhou Opera House i jest obecnie dyrektorem artystycznym and is currently Rina Sala Gallo International Piano Competition w Monza, Włochy

bottom of page